Dokumentace průběhu stavby repliky tanku Panther

Od roku 2006 spolupracuje klub úzce s panem Veverkou na vytvoření unikátní repliky německého tanku Pz.Kpfw.V  Panther.

14Tento „tajný“ projekt se postupně blíží svému konci a tak bylo rozhodnuto postupně odkrývat historii výroby této repliky.

Od začátku projektu je cílem vytvořit repliku tanku v prvním provedení Ausf. D a to konkrétně ve velitelské verzi. Ta se liší zejména velkou deštníkovou anténou. (foto)

V době započetí projektu nebyl k dispozici vhodnější podvozek, než tak T-55. Proto byla zakoupena panem Veverkou jeho vyprošťovací verze Vt-55. Tento se rozměrově blíží tanku Panther a rozdíly jsou jen v řádu centimetrů. Jediným nedostatkem podvozku je pouze nemožnost vytvoření typického „německého“ podvozku s překrývajícími se  pojezdovými koly.

ausf. D velitelPůvodní datum dokončení se bohužel neustále posouvá, jelikož výroba je časově i finančně velmi náročná. Je tomu tak zejména pro to, že majitel se rozhodl jít cestou originality. Tank nebude z 2mm plechu jako obdobné repliky. Tloušťka pancíře se místy rovná s tloušťkou pancíře originálního tanku Panther. Replika po dokončení bude „festovní“ a tank odolá i náročné jízdě v terénu stejně jako originální kus.

Sledujte tyto stránky a postupně se budete dozvídat více, zejména nové fotografie s přestavby tanku.

Veškeré další technické informace k originálu a pěkné fotky tanku Panther naleznete třeba na panzernetu.